Asya bakü

Bakü Uçak Bileti (100€'dan başlayan fiyatlarla)

Bakü Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Paylaş

Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan ülkedir. Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de kısa bir sınırı bulunmaktadır.

Bakü Azerbeycanın en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycanlılar oluşturur.

2006 yılında faaliyete geçen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı Bakü Ceyhan Petrol Boru Hattının çıkış noktasıdır. Bakü Limanı, Hazar Denizi’nin en önemli limanıdır. Şehirde tiyatro, kütüphane, sinema ve diğer kültürel mekânlara sık rastlanır. Lonely Planet’in sıralamasına göre, Bakü gece hayatı için dünyanın en önemli on destinasyonlarından biridir.
Azerbaycan ekonomisi gelişmesiyle,2000’li yılların başından itibaren şehrin dört bir köşesinde, birçok yeni alan inşa edilmiştir. Yeni altyapılarıyla (binalar, mahalleler, sokaklar, restoranlar ve diğer mağazalar) Bakü hızla değişmektedir.

Resmî istatistiklere göre 2011’deki Bakü şehir nüfusu 2.092.400’dür.Kentin de dahil olduğu zaman şehrin toplam nüfusu yaklaşık 3.000.000 kişiye ulaşmaktadır,  yani Azerbaycan nüfusunun üçte biri bu şehirde yaşamaktadır. Bakü 2015 Avrupa Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacaktır.

Bakü son yıllarda yenilenen mimari yapısıyla çok gelişmiştir.Ülkenin en önemli sorunu Karabağ meselesidir.Ermenistanla ateşkes anlaşması geçerli olup,Barış
anlaşması yapılamamaıştır.Ermenistanın işgal altında tuttuğu Karabağ nedeniyle askeri harcamalar yüksek seyretmektedir.
Istanbul’dan uçuş süresi 2 saat 45 dakikadır.Günlük bir çok sefer mevcuttur.
Kapıdan vize alınabilir.
Bakü sosyal hayat Türkiye’deki kadar gelişmiş olmasa da gece hayatı mevcuttur.

Tarihi bir kent olma özelliğiyle ön plana çıkan Bakü, sofistike geleneksel bir mutfak kültürüne sahiptir. Öte yandan fast food kültürü ve dünya mutfağı, kent mutfağında önemli bir yere sahiptir. Orta Doğu, Türkiye, İran, Asya ve Hindistan gibi ülkelerin mutfaklarına özgü lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulabilirsiniz. Kebap evleri, çay evleri ve sokak satıcıları kentte oldukça yaygındır. Otantik shashlky, yulya kebap ve barbekü tavuklar tadabileceğiniz en iyi lezzetlerdir. Kent mutfağı, ciğeri ve sebzeleriyle ünlüdür.

Günümüz Gürcü basınında Bakü, Tiflis, Kars demiryolu inşaatı önemli ölçüde yer almaktadır.7 Şubat 2007 Tiflis’te Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili,Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayıp Erdoğan ve Azerbaycan
Cumhurbaşkanı Đlham Aliyev, BTK demiryolu inşaat projesi sözleşmesini imzaladılar. Aynı gün ayrıca Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan Đşbirliği Sözleşmesi de imzalandı. Böylece üç ülke arasında işbirliği daha sağlama
bağlandı. Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakaşvili bu projeyi bir “Jeopolitik Devrim” olarak adlandırdı.
Uzmanlar her üç ülkenin jeopolitik birliğinden bahsetmektedirler.Ekonomi uzmanı olan Gia Khukhşvili’ye göre “her üç ülkenin ilişkileri çok hızla gelişmekte ve denilebilir ki, her üçü de gelecekte yeni enerji sisteminin
güvenli parçasına dönüşmektedirler. Ayrıca Avrupa için Rusya risklerinden vazgeçmek açısından bu koridor tek bir güzergah olarak kabul edilebilir”.
Türkiye başbakanı tarafları bölge işbirliğine davet etmiş ve demiryolundan başka diğer projelerin gerçekleşebileceğinden de bahsetmiştir.
Recep Tayyip Erdoğan her üç devletin jeopolitik açıdan önemli bir bölgede bulunduklarından bahsetmiş ve bundan ötürü “her üçünün de jeopolitik sorumluğu var” gibi ifadelerde bulunmuştur.
Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan tarafından imzalanan deklarasyona göre petrol, doğalgaz borusu ve demiryolu gibi çok önemli olan bölgesel projeleri gerçekleştirdiklerinde her üç ülke “uzun vadeli” işbirliğine başlamıştır.
ürkiye ve Azerbaycan tarafından finanse edilen demiryolunun inşaatına karşı projeye katılmak isteyen Ermenistan tarafından protestolar ileri sürüldü.Erevan bölgesel işbirliğinden Ermenistan’ın ihraç edilmesini kabul etmiyordu.
Ermenistan’ın eski Dış Đşleri Bakanı Geğam Ğaripcanyan’a göre “henüz var olan Kars-Gümrü demiryolu yeniden faaliyete girmeli. Anılan hat çalıştığı zaman yeni demiryol hattını inşa etmek için ek masraflar daha gerekmez ve
Avrupa-Asya arasında yükler Ermenistan üzerinden de geçer”.Ancak Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın bu konu üzerine verdikleri cevaplar bilinir.Azerbaycan Karabağ konusu çözülmeyince Ermenistanla bağlarını kesmiş durumda. Ermenistan ise projeye olumsuz bakıyor. Vardan Voskanyan’a göre “BTK demiryolu Ermenistan’a zarar vermemekte, çünkü Ermenistan-Türkiyesınırı zaten kapalı, ama siyası açıdan bu proje bölgede marazi durum yaratmaktadır.
BTK demiryolu her geçen gün daha da çok önem kazanmıştır. Bunun için Azerbaycan çok büyük çaba göstermektedir. Kendisi Kazakistanla görüşmelerini sürdürüp projeye katılmak için resmi tekliflerde bulunmaktadır.
Azerbaycan Türkmenistanla ilişkilerinin iyileştirilmesini umuyor. Eğer Azerbaycan ile Türkmenistan arasında Hazar Denizin havzasında var olan problemler düzelirse çeşitli projeler arasında taşımacılık projesinin gerçekleşmesi de mümkün olabilir. Türkmenistan’dan ve Türkmenistan’a nakledilecek yükler için en kısa yol Güney Kafkasya üzerinden geçmektedir.Demiryolu hattı ile önceden normal taşınamayan yüklerin nakliyatı sağlanabilir. Benzeri petrol ürünleri normal petrolden daha pahalı ve taşımacılığı da daha kazançlıdır. Ancak, BTK demiryoluna Kazakistan ve
Türkmenistan’ın bağlanması yalnız bir başlangıçtır ve bu yollar hakkında olan menfaatlar da daha geniş olabilir. Eğer bu proje ile Orta Asya ülkelerinden başka Çin ve Güney-Doğu Asya ülkeleri de ilgilenirlerse mal sürümü yılda 20 milyon tona kadar yükselebilir.

Bakü, eski ile modernin meydana getirdiği bir kenttir. Yüksek binalar, Baku’nün modern yüzünü yansıtırken, tarihi duvarlarla çevrili ve çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran kent merkezi, başkentin geçmişe dönük yüzünün en etkileyici resmidir. Sovyet, İslam ve Avrupa mimari tarzlarındaki yapılar, kent manzarasının önemli parçalarıdır.

12. yüzyılda kenti savunmak amacıyla inşa edilen duvarların büyük bir bölümüyle çevrili Kent Merkezi (Icheri Sheher), Bakü’nün tarihi bölümüdür. Bir hisar olarak Hazar Denizi boyunca uzanan Bakü’nün bu duvarlı bölümü, farklı çağlara ait 50’nin üzerinde tarihi mimariyi bünyesinde barındırır. Shirvanshakhs Sarayı, Kız Kulesi ve Synyg Gala (Kırık Kule), burada bulunan en ünlü ve etkileyici eserlerdendir. 15. yüzyılda inşa edilen Shirvanshakhs Sarayı, Bakü’nün Şirvan Şahları’na başkentlik yaptığını gösteren mükemmel bir mimaridir. Kent merkezinde bulunan savunma duvarlarının içerisinde inşa edilen Kız Kulesi, Bakü’nün en çarpıcı abidelerindendir. Havadan bir “Q” şeklinde görünen bu kule, iki bölümden meydana gelir.

Surakhani yerleşim alanının 30 km kuzeydoğusunda yer alan Ateşgah (Ateshgah) Tapınak Kompleksi, ünlü bir ateş tapınağıdır. Burası, İpek Yolu tüccarları için önemli bir uğrak yeriydi.

Bakü’nün 70 km güneyinde yer alan Gobustan, bulundurduğu oyma taşlar, kamplar, mezarlık anıtları, mağaralar ve diğer kayalık yerler ile ön plana çıkan geniş bir alandır. Burası, tüm dünyada oyma kayalıkları ve resimli taşlarıyla bilinen bir yerdir.

1939’da kurulan Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi ve kent merkezinde yer alan Devlet Halı Müzesi, Bakü’de bulunan başlıca müzelerdendir.
Bakü’de bugün İçeri Şeher adıyla anılan eski Bakü yerleşiminde küçük ölçeklerde inşa edilmiş çok sayıda mescit bulunmaktadır.Selçuklular’ın Anadolu dışında Azerbaycan Bakü’de bıraktığı maddi kültür izlerinden en erken tarihli iki örnek detaylandırılmıştır.
Bu sebeple Bakü ve çevresindeki yapılarda: gerekli ölçümler, teknik çizimler ve fotoğraflama işlemleri yapılmıştır. Bunun ardından Bakü Berpa Arşivi’nde, Ahundov Kütüphanesi’nde ve Türkiye kütüphanelerinde kaynak araştırmaları ile çalışma tamamlanmıştır.
Türkler Anadolu’yu iskân edinmeleri ile başlattıkları süreçte elde ettikleri siyasi/askeri başarılarının yanında; belleklerinde getirdikleri estetik hissi, mimari anlayışı ve sanat biçimlerini de yeni yurtlarında uygulamışlardır. Bu hareketlilik boyunca geçtikleri güzergahlarda meydana getirdikleri kentlerde bıraktıkları izlerden, Anadolu öncesindeki kültürel mirasın örneklerini bulmak mümkündür.
Her iki yapının da Selçuklular’dan günümüze ulaşabilmiş en erken tarihli iki eser olması Türk mimarisindeki gelişimin izlenmesi bakımından önemlidir. Selçuklular’ın Bakü’ye gelmesinden sonra inşa edilen ilk yapı olan Sınıg Gala Mescidi statik problemleri olan, sert kaba görüntülü ve yapıdan bağımsız büyük minaresiyle dikkat çekmektedir.
Aşur Mescidi ise, çift katlı cephe düzenlemesi ve harimi bölen bezemeli destek kemeriyle az daha gelişmiş mimari arayışın bir ürünüdür. Ancak her iki kübik yapıda göze çarpan kusur; ağır, basık/karanlık başarısız
bir mekan uygulamasıdır. Sonuç olarak, küçük ölçekli yapılar olmalarına rağmen Türk sanatı açısından bir yenilik getirmemekle birlikte; mimari çizginin izlenmesi bakımından önemlidir.
Azerbaycan eğitim sisteminde okulöncesi eğitim, 1.5 yaş – 6 yaş grubu öğrencilerini kapsar. Eğitimin temelini oluşturan okulöncesi eğitimi zorunlu değildir. Okula kadar eğitim, ailede ve isteğe bağlı olarak da okulöncesi eğitim kurumlarında sürdürülür. Okulöncesi eğitim kurumlarında çocuklar,aile ile sıkı bir işbirliği içerisinde yetiştirilirler. Devlet, küçük çocukların eğitimi, sosyal gelişimi bakımmdan maddi ve manevi yardım yapması
hususunda güvence verir.

 

Bakü uçak bileti için bizi arayin.

An turizm en uygun fiyatli uçak bileti için size yardimci olur.

Bakü, Azarbeycan
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler