Arnavutluk arnavutluk

Tiran Uçak Bileti (90€'dan başlayan fiyatlarla)

Tiran Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Paylaş

Arnavutluk resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti Güneydoğu Avrupa’da bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan’dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı vardır. İyon Denizi ile Adriyatik Denizi arasındaki Otranto Boğazı’nın karşısındaki İtalya’ya uzaklığı 72 km’den (45 mi) daha azdır.

Arnavutluk, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği teşkilatı, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, İslam Konferansı Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Frankofon ve kurucu üye olarak Akdeniz İçin Birlik e üyedir. Arnavutluk, ayrıca Avrupa Birliği’nin resmi adayıdır.

Arnavutluk’un başkenti Tiran, Dajti Dağı’nın eteklerinde yer alır. Ülkenin kültür ve sanayi merkezi olan kentte,üniversiteler, müzeler, uluslararası havalimanı, çeşitli kültür kurumları yer alıyor. Adriyatik kıyısından yaklaşık 27 kilometre mesafedeki Tiran’nın güneyi ve batısı tepelerle çevrili. Kentin kuzey kıyısında Tiran Nehri akarken, kent merkezinden Lana Çayı geçiyor. Özellikle komünist rejimin yıkılmasının ardından Arnavutluk içinde önemli göçler meydana geldi. Tiran da bu göçlerden nasibini aldı. Zamanla fakir ve zengi halk arasındaki uçurum giderek arttı. Kent merkezinde zenginler oturuyor ve fiyatlar oldukça yüksek. Tiran’ın çevresinde yeni kurulan bölgelerde ise on binlerce kişi altyapı dahi olmadan yaşamaya çalışıyor.

Tiran halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman. Komünizm sonrası kente Katolik ve Ortadokslar da geldi. Tiran, Bektaşiliğin Avrupa’daki merkezi konumunda. Kentin bu çok kültürlü yapısı, pek çok cami ve kiliseyi görebilmenizi sağlıyor. Bunların başında gelen Ethem Bey Camii 1789’da yapılmaya başlandı, 1823’te tamamlandı. Komünist dönemde kapalı kalan cami 1991’de tekrar açıldı. İskender Meydanı’nın en güzel yapıları arasında yer alıyor. Kentteki diğer dini yapılar arasında bulunan Kaplan Paşa Türbesi, 19. yüzyılın başında Kaplan Paşa için inşa edildi. Sekiz Sütunlu Türbe, Bilinmeyen Partizanlar Anıtı’nın karşısında yer alıyor. Dajti yolu üzerindeki Bektaşi Tekkesi’nde üç önemli dedenin türbesi bulunuyor.

Kentin tarihinde önemli yeri olan Bizans İmparatorluğu’nun bazı izleri bugün de görülebiliyor. İmparator Justinian tarafından inşa ettirilen Petrela Kalesi’nin duvarları İS 500 yılında yaptırıldı. Osmanlı döneminde garnizon olarak kullanılan kale Tiran’ın 15 kilometre güneybatısında, Elbasan yolundaki Farka Köprüsü’nden sonra bulunuyor. 
İskender Meydanı’nda Ethem Bey Camii’nin yanında yer alır. 1821-1822 yılları arasında Ethem Bey tarafından inşa edilen kule 1928’de genişletildi. Tiran’ın sembolü kuleye çıkıp fotoğraf çekebilirsiniz. 19. yüzyılda inşa edildiği bilinen Taner Köprüsü, 1999’da İşkodralı çocuklar tarafından isyan sırasında atılan kurşunların eritilmesiyle yapılan Barış Çanı kent merkezindeki diğer ziyaret noktaları. 

Kent müze ve parklar bakımında alabildiğine zengin. Kentin güneyindeki Büyük Park (Park u i Madh) dinlenme ve piknik alanı. Botanik bahçesi ve hayvanat bahçesi ziyaret edilebilir. Parkın içinde birçok heykel ve anıt bulunuyor. Parkın güneyinde Tiran Gölü var.
Hafta içi açık olan Arkeoloji Müzesi’nde ülke genelinde çıkarılan buluntular sergileniyor. İskender Meydanı’nda yer alan müzede Arnavutluk tarihi fotoğraf ve resimlerle anlatılıyor. Her iki müzenin de giriş ücreti 100 lek. Tiran’ın 25 kilometre batısında yer alan Dajti Milli Parkı’na yarım saate ulaşılabiliyor. Parkta trekking parkurları ve piknik alanları mevcut.

Tiran’ın 47 kilometre kuzeyinde yer alan Kruja antik kenti, Bizanslıların inşa ettiği kalesiyle ünlü. Osmanlıya karşı savaşan milli kahraman İskender Bey’in anısına açılan müze girişin hemen yanında. Kale surlarının içinde geleneksel Arnavut yemekleri servis edilen bir lokanta var. 

Tiran’da otobüsle dört saat mesafedeki Berat “bin pencereli kent” olarak da anılıyor. Tarihi cami ve kiliseleri, taş ve ahşap evleriyle birlikte ülkenin en güzel yerleşimlerinden. Bir başka yakın ziyaret noktası Skutari Gölü kıyısına kurulu İşkodra. Ahşap ve geleneksel motiflerin kullanıldığı tarihi evleri, ortaçağ köprüsü ve kalesiyle görülmeye değer kente Tiran’dan otobüsle 2,5 saatte ulaşılabiliyor

 

Arnavutluk uçak bileti için bizi arayın.

Tiran Uçak Bileti için An Turizm en uygun fiyatlı uçak bileti için size yardımcı olur.

tirana,arnavutluk
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • UÇUŞLARIMIZ

 • Bölgeler